Przepukliny

pachwinowe, brzuszne, pooperacyjne, rozejście mięśni prostych brzucha

image removebg preview progressiveimage removebg preview

Na oddziale chirurgicznym zwykłego szpital ("na NFZ") operacje przepuklin ściany brzucha wykonują zwykle najmłodsi lekarze w zespole. Ma to być dla nich wprawka, ćwiczeniem przed "prawdziwą" dużą chirurgią. Gdy brak jest odpowiedniego nadzoru - to w wielu takich przypadkach wyniki leczenia są złe. Po operacji może pojawić się ból, gojenie jest nieprawidłowe, a czasem dochodzi do nawrotu przepukliny

W przypadku przepuklin brzusznych, szczególnie pooperacyjnych zdarza się, że wykształceni chirurdzy stosują uproszczone metody postępowanie. Pośpiech w operacji, brak precyzji, brak dostosowania metody - kończy się nawrotem przepukliny. Nawrót przepukliny to dodatkowe cierpienie dla chorego, strata czasu, rozczarowanie, koszty. Niestety, nie jest to gra komputerowa, którą można wielokrotnie rozpoczynać.  Wielokrotne pobyty w szpitalu to ryzyko zakażeń groźnymi bakteriami. Kolejna operacja - już teraz nawrotowej przepukliny - jest o wiele trudniejsza a ryzyko kolejnego niepowodzenie - jeszcze wyższe. 

Nawet przy leczeniu niewielkiej przepukliny - ważne jest, jak operacja zostanie wykonana. Błędy prowadzą do bólu i niepowodzeń. Ponowna operacja jest o wiele bardziej skomplikowana.

Leczenie przepuklin brzucha – ekspercki poradnik dla pacjentów

Przepuklina brzucha może być poważnym problemem, szczególnie jeśli nie jest prawidłowo leczona. Niestety, niektórzy chirurdzy wciąż stosują uproszczone metody, co może prowadzić do nawrotów choroby. Warto zatem zwrócić uwagę na to, kto wykonuje operację i jakie metody są stosowane.


Efekty nieprawidłowego leczenia. Jeśli operacja nie jest wykonana precyzyjnie, pacjent może doświadczać bólu i problemów z gojeniem. W efekcie, może dojść do nawrotu przepukliny, co prowadzi do kolejnego cierpienia i kosztów. Ponadto, ponowne pobyty w szpitalu zwiększają ryzyko zakażenia groźnymi bakteriami.

Nie wszyscy chirurdzy są tacy sami. Niestety, niektórzy chirurdzy stosują uproszczone metody, co może prowadzić do niepowodzenia operacji. Pośpiech, brak precyzji, wiara w to, że siatka wszystko załatwi prowadzić do nawrotu choroby. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedniego chirurga, który posiada wiedzę i doświadczenie w leczeniu przepuklin brzucha.

Jak wybrać najlepszego chirurga? Należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kryteriów:
doświadczenie w leczeniu przepuklin brzucha, dodatkowe szkolenia, stosowane metody i narzędzia oraz opinie pacjentów. Najlepiej wybrać lekarza, który interesuje się problemem przepuklin, szkoli się w tym zakresie i operuje wiele przepuklin.

Tutaj przykłady ogromnych przepuklin u leczonych przeze mnie chorych. 

brzuszna mega
image removebg preview 1
pachwinowa removebg preview
mosznowa mega3 Mobile

Są to oczywiście skrajne przypadki; chorzy których nikt inny nie chciał już operować. U każdej z tych osób choroba zaczynała się od małej przepukliny. Dlaczego doszło do takiego stadium? Zaniedbanie, wieloletnie odkładanie leczenia lub też nieudane operacje.

Artykuł o przepuklinach napisany na podstawie wywiadu ze mną

Guzek w okolicy pępka - GW z 10.02.2023

Opinie pacjentów po operacjach przepuklin

tucholanka (15 grudnia 2016)

Po pierwszej nieudanej operacji w moim mieście Profesor dr Dąbrowiecki podjął się wykonać u mnie drugą operacje przepukliny gdzie przy pierwszej nie wstawiono siatki i zszyto jak kaczkę. W kwietniu 2016 r. Prof. dr Dąbrowiecki przeprowadził u mnie operację olbrzymiej przepukliny brzucha założył siatkę i dodatkowo zrobił plastykę brzucha. Zabieg się udał, ból był ale dr zabezpieczył mnie przeciwbólowo. Dało się przeżyć. Dr osobiście codziennie zmieniał opatrunki. Dzień po operacji już wstałam z łóżka, chodziłam czułam się w miarę dobrze. Po kilku dniach zostałam wypisana, czułam się bardzo dobrze mogłam wrócić autem 200 km do domu. Z doktorem utrzymywaliśmy kontakt telefoniczny. Dr bardzo cierpliwie odpowiadał na moje wszystkie pytania, których było bardzo dużo przed operacją jak i po zabiegu. Wszystko w sprawie operacji było ustalone i doktor wywiązał się z danego słowa. Dr jest bardzo dobrym chirurgiem myślę że jedynym z najlepszych z kraju specjalizującym się w przepuklinach i plastyce brzucha. Dr okazał się bardzo konkretny i rzeczowy, przy czym jest bardzo miły. Operację którą przeprowadził bardzo profesjonalnie zaowocowała tym, że będąc pół roku po, ćwiczę brzuszki i pływam regularnie w basenie. Gorąco polecam Prof. dr Dąbrowieckiego warto było przecierpieć ból, ale teraz mam płaski brzuch, który rekompensuje mi to wszystko. Bardzo dziękuję. PS. Bardzo proszę podziękować i pozdrowić całą obsługę pielęgniarek za szpitala MSW w Bydgoszczy Oddział Chirurgii. Panie były bardzo miłe i pomocne. Dziękuję !!! Marzenka

Robert Graczyk (24 stycznia 2023)

Trafiłem na Pana Profesora sugerując się wieloma pozytywnymi opiniami i nie zawiodłem się. Już podczas pierwszej wizyty zauważyłem profesjonalne podejście Pana Profesora do pacjentów. Stwierdzam, że kontakt z lekarzem był bardzo dobry na każdym etapie procesu leczenia, już na samym początku zostały zadane bardzo wnikliwe pytania, które pozwoliły na odpowiednie dobranie procesu leczenia, który nie był łatwy za względu na wcześniejsze operacje, które nie dały rezultatów i dotyczyły operacji przepukliny brzucha. ..........Serdecznie polecam Pana Profesora

Rafał P. (3 lipca 2022)

Pan Profesor jest wysokiej klasy specjalistą. Jest bardzo miły ale przy tym bardzo konkretny. U Profesora miałem wykonywane dwie operacje przepukliny pachwinowej w odstępie 4 lat. Ostatnia miałem wykonaną w zeszłym roku. Obie operacje były wykonywane metodą bezsiatkową Desarda. Decyzję taką podjąłem ze względu na liczne doniesienia o problemach związanych z instalacją siatki gdy robi się to nieumiejętnie. Obydwie operacje pozostawiły małe blizny. Pierwsza blizna jest w zasadzie niedostrzegalna. Druga powoli zmienia kolor na jasny. Wygląd już wskazuje, że za jakiś czas również będzie praktycznie niewidoczna. Nie ma żadnych wybrzuszeń. Żadnego dyskomfortu. Po operacji nie było żadnych powikłań. ..........


Terminy najbliższych konsultacji